Altında yeni rota ortaya çıktı. Hemen hazırlığa başlayın diye uyarı yapıldı

Dünyadaki siyasi atmosfer ve yaşanan çalkantılar altın fiyatlarının tarihi bir seviyeye çıkmasına sebep oldu ve gün içinde ons altın 2 bin 298 doları gördü. Bu fiyat artışı, Türkiye’de gram ve çeyrek altın fiyatları da dahil olmak üzere bütün altın ürünlerinde yukarı yönlü bir hareket yaşanmasına yol açtı.

Altın fiyatlarının haftalardır devam eden yükselişinin ne zamana kadar süreceği düşünülürken, ABD Merkez Bankası’ndan beklenmedik bir açıklama geldi.

Dünyanın önde gelen banka ve ekonomistleri, FED tarafında içinde bulunduğumuz yılın sonuna kadar birkaç faiz indirimi yapılacağını, bu sebeple de altın fiyatlarının yaz aylarından itibaren hızla yükseleceğini öngörürken, Atlanta FED Başkanı Bostic, bütün beklentileri boşa çıkaracak bir açıklamada bulundu.

ALTINDA TÜM TAHMİNLERİ TERS DÜZ EDEN AÇIKLAMA

Atlanta FED Başkanı Bostic, yaşanan enflasyon hızıyla alakalı çekince ve endişelerini aktardı ve yılın çok ilerleyen zamanlarına kadar faiz indirimi yapılmasının gerektiğini düşünmediğini ifade etti. Bostic, 2024 yılının tek faiz indirimi ile kapanmasının olası olduğunu belirtti.

Dünyada altın fiyatlarını etkileyen 2 temel faktör bulunuyor ve uzmanlar, bu faktörleri FED’in faiz kararları ve uluslararası risk faktörleri olarak açıklıyor.

Küresel bazda, birtakım jeopolitik riskler başta olmak üzere, dünyada yeni risk dalgaları yaşanabileceği değerlendirilirken, FED tarafından yapılan bu açıklamayla birlikte altın piyasalarında önemli bir geri çekilmenin yaşanacağı düşünülüyor.

Uluslararası finans çevreleri tarafından, Temmuz ayı ve sonrasında başlaması olası olan faiz indirimlerinin, yılsonuna dek 3 karar şeklinde gerçekleşeceği ve bunun da altın fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olacağı öngörülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x